Stylizacja włosów – co jest w lakierze?

Czasami martwimy się, że traktujemy włosy taką ilością chemii… Okazuje się jednak, że znaczna część dzisiejszych środków jest oparta na działaniu naturalnych składników. Jakież było moje zaskoczenie, gdy dowiedziałam się, że należy do nich także – lakier do włosów.

Włosy na żywicę

Można stawiać włosy na gumę, można używać pianki, a można i żywicy – lakiery do włosów to alkoholowe lub wodno-alkoholowe (rzadziej tylko wodne) roztwory żywicy. Opakowanie z pompką, w którym płyn znajduje się sprężony pod ciśnieniem, pozwala równomiernie rozprowadzić lakier – roztwór żywicy – na włosach w postaci aerozolu. Po chwili rozpuszczalnik odparowuje, a pozostała na włosach żywica skutecznie utrwala fryzurę.

włosyawangarda

Co prawda dzisiaj bardzo rzadko używa się naturalnych żywic – popularniejsze są związki chemiczne:  żywice polimerowe rozpuszczone w etanolu (alkohol) zmieszane są z plastyfikatorami, umożliwiającymi modelowanie włosów. Plastyfikatory to np. silikon. Do lakierów dodaje się również filtry UV, pantenol oraz oczywiście kompozycje zapachowe. Lakier w pojemniku musi zawierać również gaz pędny – bywa że zajmuje on nawet ponad połowę miejsca w opakowaniu.

Podziały lakierów

Lakiery do włosów można dzielić według subiektywnych kryteriów, takich jak połysk czy zapach, albo obiektywnie – ze względu na trwałość (zwłaszcza w zróżnicowanych warunkach atmosferycznych), sztywność filmu polimerowego (czyli tej sztywnej warstewki, która zostaje na włosach) oraz łatwość zmywania szamponem.

Dla włosów cienkich i zniszczonych bardzo mocne lakiery mogą okazać się zbyt obciążające. Do farbowanych sprawdzą się lakiery średniej trwałości i nabłyszczacze. Jeśli masz zdrowe, mocne włosy, możesz sobie pozwolić na użycie mocnego lakieru, np. http://www.vitalitys.eu/pl/57-lakier-do-wlosow, pamiętaj jednak, że zbyt częste stosowanie lakieru może włosy zmęczyć – zwłaszcza, jeśli lakier z trudem się wypłukuje i musisz używać mocnego szamponu z silnym detergentem.

kręconewosy

Podstawowe rozróżnienie dotyczy stosowania – na suche lub mokre włosy. Na suche włosy nanosi się lakier z rozpylacza. Jego wadą jest trudność w ocenie odległości – zbyt bliskie rozprowadzanie lakieru lepi włosy w strąki i moczy włosy, rozmiękczając fryzurę, z kolei zbyt duża odległość spowoduje, że można zupełnie włosy ominąć, zwłaszcza przy samodzielnym nakładaniu. Optymalną odległością jest około 30 cm. Lakiery „mokre” nanosi się na wilgotne włosy, a następnie modeluje się i suszy fryzury – podobnie jak w przypadku pianki czy emulsji lotion.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s