Tajemnicze nazwy w składach kosmetyków – ciąg dalszy

Kontynuujemy poprzedni wątek o nazwach w składach kosmetyków, które utrudniają zorientowanie się w faktycznej zawartości preparatu.

Drugie czy trzecie miejsce?

Właśnie, w poprzednim tekście pisaliśmy o tym, że kolejność podawania składników ma znaczenie. Pierwsza jest baza, czyli z reguły woda, na drugim miejscu powinny być składniki aktywne, czyli wyciągi roślinne, minerały, zapewniające pożądany efekt, który powinien być widoczny po zastosowaniu danego preparatu. To one mają odpowiednie właściwości, które wpływają dobrze na skórę czy włosy. Jak jednak wiemy, często na tym miejscu pojawia się parafina, gliceryna lub alkohol cetylowy.

Wyciągi roślinne i witaminy

Ekstrakty z roślin mogą wystąpić w jednej z trzech form: jako ekstrakty całkowite (chociażby herbata czy żel z aloesu), ekstrakty wybiórcze lub pojedyncze cząsteczki (witaminy, minerały, enzymy itp.). Dwie ostatnie formy stosuje się nie według tradycyjnego zastosowania, ale ze względu na określone działanie danej substancji. Ich nazwy zazwyczaj podane są po łacinie, więc łatwo można sprawdzić, co się kryje pod danym hasłem.

włosyWitaminy i minerały nie są nazwane po prostu witaminami – zamiast „witaminy E” pojawi się Tocopherol. Nazwy te są podobne do chemicznych nazw witamin w języku polskim – Tocopherol po polsku to tokoferol, więc jeśli cokolwiek mówią nam nazwy niacyna, retinol czy ryboflawina, powinniśmy sobie poradzić z odszyfrowaniem tej części listy.

Silikony

Podobnie jak parafina, silikon chroni włosy lub skórę przed nadmiernym odparowywaniem wody – wspomaga więc nawilżenie. Chroni także przed urazami mechanicznymi, powlekając włos lub skórę cienką powłoczką – z tego względu nie powinno go jednak być zbyt wiele np. w szamponie, bo może doprowadzić do zlepiania się włosów. Silikony są za to świetnym składnikiem masek lub odżywek, ponieważ chronią np. końcówki włosów przed łamaniem się, rozdwajaniem itp. Jak je rozpoznać?butelki

Silikonem będą albo związki zawierające w nazwie cząstkę –methicon, np. Dimethicone, Dimethiconol, Cyclomethicon, lub -silox-, np. Trimethylsiloxysilicates, Cyclopentasiloxane. Dzielą się one na „lotne”, czyli odparowujące, na zmywalne wodą oraz na takie, które potrzebują silniejsze środka: żeby je zmyć – odpowiedniego detergentu, co wiąże się z dodatkowym obciążeniem dla włosów. Będą to zwłaszcze te substancje zaczynające się od tri-.

W następnym artykule poświęcimy chwilę detergentom oraz substancjom zapachowym.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s